menu menu

Bądź na bieżąco

Dodaj
BLOG
Centuria Hotel&Natural SPA
Problemy ze snem – jak sobie z nimi radzić?

Problemy ze snem – jak sobie z nimi radzić?

 

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Ma on kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowotnych ‒ w tym utrzymania dobrego nastroju, prawidłowego poziomu hormonów, a nawet kontroli wagi. Dorosły człowiek potrzebuje codziennie od 6 do 8 godzin snu, żeby móc w pełni zregenerować swoje siły. Jednak nie każdy może osiągnąć dobry i zdrowy sen. Istnieją bowiem zaburzenia, które upośledzają naszą zdolność do regularnego, dobrego snu. Jak sobie z nimi radzić? Jak przygotować się do snu, aby bez problemów wpaść w objęcia Morfeusza i rano obudzić się w pełni sił? Podpowiadamy!

 

Zaburzenia snu – co warto o nich wiedzieć?
Choć wielu wydaje się, że nieprzespane noce to problem niewielkiej grupy osób, to jednak w praktyce okazuje się, że na bezsenność, narkolepsję, lunatykowanie, bezdech senny czy chrapanie uskarża się wielu z nas. Przyczyny tego typu zaburzeń są różnorakie. Zależą zarówno od naszego stanu zdrowia, jak i prowadzonego trybu życia. Wiele jednak z nich odnosi się do układu nerwowego oraz nadmiernego stresu. W konsekwencji po nieprzespanej nocy bądź też w efekcie niskiej jakości snu odczuwać możemy przewlekłe zmęczenie, tracimy siły witalne, a stąd już bliska droga do depresji i ogólnego zaburzenia funkcjonowania naszego organizmu. Co zatem zrobić, aby minimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń snu i poprawić jakość nocnego wypoczynku?

Jak poprawić jakość snu?
Potwierdzone przez lekarza zaburzenia snu można leczyć farmakologicznie. To jednak nie wszystko. Zmiany w stylu życia mogą znacznie poprawić jakość snu, zwłaszcza jeśli są wprowadzane razem z leczeniem medycznym. Warto rozważyć:

  • włączenie do swojej diety większej ilości warzyw i ryb oraz zmniejszenie spożycia cukru,
  • zmniejszenie stresu i niepokoju poprzez ćwiczenia fizyczne i rozciąganie się,
  • picie mniejszej ilości wody przed snem,
  • ograniczenie spożycia kofeiny, zwłaszcza późnym popołudniem lub wieczorem,
  • ograniczenie palenia tytoniu i spożywania alkoholu,
  • minimalizowanie ilości i długości drzemek w ciągu dnia,
  • spożywanie mniejszych posiłków o niskiej zawartości węglowodanów przed snem,
  • utrzymanie zdrowej wagi ciała zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • odpowiednie przygotowanie sypialni – wietrzenie i niezbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Kładzenie się spać i budzenie się o tej samej porze każdego dnia może również znacząco poprawić jakość snu. Choć może kusić, by spać w weekendy dłużej, może to niestety utrudnić budzenie się i zasypianie w ciągu tygodnia pracy.

 

Redukcja stresu w terapii zaburzeń snu
W terapii zaburzeń snu niezwykle istotne jest też redukowanie stresu. Istnieje wiele terapii relaksacyjnych i metod redukcji stresu, które warto wypróbować, aby odprężyć umysł i ciało przed pójściem spać. Przykłady obejmują progresywną relaksację mięśni, techniki głębokiego oddychania, medytację czy biofeedback.
Również w Centuria Hotel&Natural SPA przygotowaliśmy dedykowany dla osób cierpiących na zaburzenia snu pakiet Głęboki Relaks. Doskonale wiemy, jak życie w ciągłym biegu, przed ekranem komputera, z nadmiarem obowiązków może negatywnie wpływać na samopoczucie i jakość snu.W ciągu trzech dni doświadczyć można u nas głębokiego relaksu i poznać tajniki zdrowego, głębokiego snu. Można je następnie wykorzystać w domu, by już na zawsze zmienić jakość wypoczynku. Holistyczna ceremonia Głębokiego Snu trwa aż 135 minut. W jej trakcie skorzystać można z inhalacji w saunie, kąpieli aromaterapeutycznej, masażu ciała i regenerującego zabiegu na twarz.

Masaż pleców Forest Therapy wykonywany jest na leśnym oleju aromaterapeutycznym. Jest on idealny dla osób znerwicowanych i niespokojnych, które chcą poczuć się lekko i odzyskać pewność siebie. Do masażu twarzy wykorzystujemy natomiast dobierane indywidualnie ampułki. Zalecamy także multisensoryczny masaż dźwiękiem na kołysce Alpha Sha. Całości towarzyszy lawenda, która ma działanie uspokajające i wyciszające. Używanie olejków, jak i herbat lawendowych wydłuża czas trwania fazy NREM, odpowiedzialnej za głęboki i mocny sen.

Dbamy również o przedłużenie efektów stosowanych zabiegów poprzez ceremonię odpowiedniego przygotowania pokoju do snu. Jest on wietrzony, a pościel spryskiwana jest specjalną mgiełką na dobry sen. Dodatkowo wykonywana jest aromatyzacja olejkiem lawendowym, goście otrzymują maseczki na oczy, a kelnerzy przynoszą gorący napar na dobry sen.

Bezsprzeczną zaletą pobytu w naszym hotelu w ramach pakietu Głęboki Relaks jest dodatkowo możliwość bliskiego obcowania z naturą, gdyż nasz obiekt otacza piękny, sosnowy las. Zapewniamy także bogatą ofertę wellness i SPA, a możliwość skosztowania specjałów naszej kuchni dodatkowo rozpieszcza zmysły.

← Wróć do Bloga