menu menu

Bądź na bieżąco

Dodaj
BLOG
Centuria Hotel&Natural SPA
Ferie na Jurze – jakie miejsca warto odwiedzić?

Ferie na Jurze – jakie miejsca warto odwiedzić?

 

Ferie na Jurze – jakie miejsca warto odwiedzić?
 

Jura Krakowsko-Częstochowska niezależnie od pory roku przyciąga wielu turystów. W zimie również czeka tu wiele atrakcji. W szczególności docenią je te osoby, które szukają miejsca do wypoczynku na łonie natury, a także te, które kochają spacery, narty, wspinaczkę i odkrywanie uroków Szlaku Orlich Gniazd. Jakie miejsca warto odwiedzić na Jurze podczas ferii? Podpowiadamy!

 

Zima na Jurze – piesze wędrówki

Jura z racji ukształtowania terenu oferuje wiele ciekawych szlaków pieszych. Co ważne, nie ma tu tłumów. Kameralność, piękne widoki, możliwość połączenia wypraw pieszych ze zwiedzaniem ruin zamków w Ogrodzieńcu czy w Bobolicach, to tylko niektóre z licznych zalet spędzenia ferii na Jurze.
Z pewnością jednym z wartych odwiedzenia podczas ferii zimowych miejsc jest Góra Zborów, gdzie w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie urządzona jest wspaniała edukacyjna ścieżka przyrodnicza. Znajdujące się na niej punkty informacyjne przybliżają turystom walory skalnego rezerwatu, jak i historię regionu. Podczas pokonywania kolejnych tras dowiedzieć się można, do czego służył kalcyt, kiedy Jura została zasiedlona przez człowieka i co ważne, można również na własne oczy zobaczyć efekty prac nakierowanych na czynną ochronę przyrody i tamtejszego krajobrazu.
Atrakcją tego miejsca jest również Jaskinia Głęboka o długości aż 190 m, niestety w okresie zimowym niedostępna dla turystów. Warto jednak powrócić tu na wiosnę, by móc zwiedzić to wyjątkowe miejsce, które jest również siedliskiem wielu organizmów żywych, w tym i nietoperzy.

 

Narty na Jurze – stoki narciarskie i trasy biegowe

Jura Krakowsko-Częstochowska oferuje także szereg atrakcji dla fanów białego szaleństwa. Ośrodek Cisowa udostępnia narciarzom dwie oświetlone trasy o długości 700 m i 550 m, z wyciągami talerzykowymi lub orczykowymi. Co ważne, na terenie stacji działa również restauracja, wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska. W okresie ferii dzieci mogą skorzystać ze zorganizowanej nauki jazdy. Kurs feryjny trwa 5 dni i dedykowany jest dla grupy wiekowej 5-12 lat.
Drugi z ośrodków, Smoleń, zapewnia narciarzom dwie trasy o długości odpowiednio 420 i 280 m z wyciągiem orczykowym. Oświetlone stoki, o łagodnym nachyleniu są idealne do nauki jazdy. Na miejscu dostępna jest też wypożyczalnia sprzętu, jak i możliwość wykupienia jazd z instruktorem oraz mała gastronomia.
Także i na miłośników nart biegowych czeka tu wiele atrakcji. Liczne trasy prowadzą bowiem niemal przez całą Jurę. W zależności od posiadanych umiejętności można wybrać opcję bez stromych podejść i zjazdów, bądź też trasy bardziej zaawansowane. Każda z nich oferować będzie przepiękne widoki, ścieżki prowadzące przez lasy i pola gwarantujące różnorodność. Przykładowo w Skałach Kroczyckich została wytyczona biegowa trasa narciarska z dwoma pętlami o długości 4 km i 6 km. Z pewnością po takich zimowych atrakcjach każdy zapragnie chwili wytchnienia!

 

Ferie zimowe 2022 w Centuria Hotel&Natural SPA

Idealną bazą wypadową zarówno dla fanów pieszych wycieczek, zjazdów na nartach czy biegówek, jest Centuria Hotel&Natural SPA. Kameralny obiekt, położony w samym środku sosnowego lasu pozwala na bliskie obcowanie z naturą. W tegorocznym pakiecie „Jurajskie ferie” na Gości czeka szereg atrakcji ‒ bilety do Jurajskiej Twierdzy Światła, czyli magicznego pokazu iluminacji na zamku w Ogrodzieńcu, vouchery do SPA, możliwość korzystania z basenu i strefy wellness, sali zabaw dla dzieci, bilardu i piłkarzyków, klubiku „Leśne Skrzaty” dla najmłodszych czy wypożyczalni gier planszowych. Zimowy pakiet obejmuje również pyszne śniadania i obiadokolacje.
Zapraszamy do spędzenia ferii zimowych na Jurze! Różnorodność regionu i jego malownicze położenie sprawiają, że każdy znajdzie tu dla siebie idealny sposób na relaks i chwile wytchnienia. To także jedna z ostatnich szans na to, aby wykorzystać bon turystyczny.
 

← Wróć do Bloga